مهاجرت تحصیلی به روسیه

تحصیل در روسیه

درباره ی روسیه و مزیت های مهاجرت به آن

روسیه از نظر وسعت بزرگترین و از نظر جمعیت ،جزء پر جمعیت ترین کشورهای جهان است و سالانه تعداد زیادی دانشجو خصوصا برای رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی به این کشور مهاجرت می کنند.

مزیت های روسیه برای پذیرش تحصیلی

  • فراوانی مدارس و مراکز بین المللی
  • سیستم بهداستی ودرمانی درمان قابل قبول
  • امنیت رو به بالا
  • سیستم حمل و نقل مطلوب
  • شرایط خوب اقتصادی
  • درآمد بالا برای برخی مشاغل
  • دانشگاه با رنکینگ بالا
  • کیفیت زندگی مطلوب

شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه

پذیرش در دانشگاه های روسیه به مراتب ساده تر از سایر کشورهایی است که شرط داشتن مدرک زبان یا ماندن در نوبت های طولانی سفارتی را دارند. شما می توانید به راحتی در روسیه شروع به تحصیل کنید و از امکانات تحصیلی هر دانشگاه نظیر خوابگاه،کتابخانه، و… بدون هیچ شرطی استفاده کنید.

شما برای تحصیل در دانشگاه های روسیه نیاز به مدرک زبان  آیلتس ندارید. شما می توانید در ابتدای سال اول وارد دوره ی پادفک شوید. این دوره شامل درس های زیست، شیمی و زبان روسی است و شما را برای دروس اصلی دانشگاه آماده می کند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی در روسیه

برای تحصیل در این رشته ها شما باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرتان قبول شوید. البته این آزمون ها به هیچ وجه قابل مقایسه با کنکور ایران نیستند و قبولی در آنها بسیار راحت است.

ضمن اینکه گذراندن دوره ی پادفک به آمادگی شما برای این آزمون ها بسیار کمک خواهد کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

دانستن زبان روسی یا شرکت در دوره پادفک روسیه ضروری است . برای مقطع کارشناسی ، دروس پایه نیز برای متقاضیان در دوره پادفک تدریس می شوند .تحصیل در مقطع کارشناسی روسیه 4 سال طول می کشد و افراد حین تحصیل در این مقطع ، اجازه کار ، بدون گرفتن مجوز را دارند

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در روسیه، دانستن زبان روسی یا انگلیسی ضروری است. با داشتن معدل مناسب و مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه، امکان تحصیل بدون دغدغه برای متقاضیان فراهم است. تحصیل دوره کارشناسی‌ارشد در روسیه ۲ سال طول می‌کشد و افراد حین تحصیل در این مقطع اجازه کار بدون گرفتن مجوز را دارند

تحصیل در مقطع دکترا در روسیه

برای تحصیل دکترا در کشور روسیه، داشتن مقالات ISI در کنار رزومه تحصیلی مناسب و مدرک زبان ضروری است. تحصیل دکترا در کشور روسیه معمولا ۴ سال طول می کشد و دانشجویان امکان دریافت کمک هزینه تحصیل در این مقطع را دارند. علاوه بر شانس بالای دریافت کمک هزینه برای تحصیل مقطع دکترا، امکان کار حین تحصیل نیز برای دانشجویان وجود دارد.

کار حین تحصیل چگونه است ؟

دانشجویان محصل در روسیه، اجازه کار حین تحصیل به هر میزان که به تحصیلشان آسیبی نرسد، دارند. برای اشتغال حین تحصیل، نیاز به دریافت مجوز وجود دارد. هزینه دریافت مجوز کار حین تحصیل، برای تحصیل به زبان روسی ۳۵۰۰ روبل روسیه است. مجوز کار حین تحصیل برای دانشجویان، یک‌ساله صادر می‌شود و امکان تمدید برای دوره تحصیل وجود دارد. با کار در روسیه، امکان پرداخت هزینه‌های تحصیل افراد تا حد زیادی فراهم می‌شود. البته باید دقت شود که دریافت مجوز برای کار در روسیه نسبتا دشوار است.

رتبه بندی دانشگاه های روسیه بر طبق QS  سال 2022 چیست؟

نام دانشگاهرتبه بندی
لومونوسف مسکو78
دانشگاه سنت پترزبورگ242
دانشگاه نوسیبرسک246
دانشگاه تومسک272
دانشگاه پلی تکنیک یومن مسکو281
موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو290
دانشگاه HSE305
دانشگاه رودن317
موسسه مهندسی فیزیک مسکو319
دانشگاه فدرال اورال351

در بخش سوالات متداول سعی شده است به صورت مفصل به تمام سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری به روسیه پاسخ داده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: متاسفانه نمی‌توانید این متن را انتخاب کنید.