ثبت شرکت در تاجیکستان

ثبت شرکت در تاجیکستان

چرا تاجيكستان؟!

تاجيكستان، مرتفع ترين كشور آسياي ميانه و پايتخت آن دوشنبه است . زبان رسمي آنها تاجيكي  و واحدپولشان ساماني است . از تاجيكستان  به عنوان يكي از كشورهاي قدرتمند اقتصادي نام برده می شود.

این  كشور به دلیل داشتن زمين هاي مناسب براي كشاورزي در جنوب غربي خود و با توجه به اینکه  درصد بالایی از این اراضي قابل كشت و زراعت مي باشد، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری بر روی اقتصاد کشاورزی خود دارد . همچنین در سالهای اخیر ، تاجيكستان توانايي خود را در بهره برداري از منابع معدني مانند  طلا ، آهن ،سرب ، جيوه و آلومينيوم را افزايش داده است . بيشتر ذخاير نفت و گاز در جنوب غربي تاجيكستان قرردارد و به دلیل داشتن  منابع گازی بیشتر نسبت به كشورهايی  مانند الجزاير ، مصر و ازبكستان ، حجم صادرات بیشتری دارد.

تاجیکستان کشور مناسبی برای سرمایه گذاری بر روی بیشتر صنایع مرتبط با کشاورزی و صنایع غذایی و همچنین صنایع زیر مجموعه منابع انرژی مانند راه اندازی نیروگاهها ی برق آبی و صنایع تبدیلی زیرمجموعه کشاورزی و منابع گازی است.

سهم ایران در سالهای قبل، از بازار تاجیکستان حدود سه میلیارد دلار (حدود هفت درصد و مربوط به محصولاتی چون پتروشیمی، مواد غذایی و محصولات مرتبط با صنعت ساختمان و همچنین در حوزه‌های مربوط به رنگ، ماشین‌آلات و…  بوده است و تجار ایرانی آشنایی نسبی با مدل رفتار مصرفی بازار تاجیکستان را دارند .

این کشور معادن زیادی دارد  و حدود ۴۰ نوع  از مواد معدنی ضروری مورد نیاز صنایع معدنی ایران را داراست . به عنوان مثال کارخانه های سرب و روی  مستقر در استان قزوین ،که با مشکلات زیادی در حوزه تامین خاک حاوی روی ، روبرو هستند ، می توانند خاک مورد نیاز خود را از این کشور و به صورت  تهاتری تامین کنند .

از دیپگر صنایع پر رونق و پر بازده در تاجیکستان می توان از صنعت ساختمان و ساخت و ساز مجتمع‌ های مسکونی و هتل‌ های زیبا و یا احیای بناهای قدیمی نام برد .

یکی دیگر از صنایع ارزشمند در تاجیکستان ، بودن معادن سنگهای قیمتی مختلف مانند یاقوت سرخ و غیر سرخ این کشور است  که از سنگ میزبان مرمر استخراج می شود و بسیار گرانبها و قابل استفاده در صنعت طلا و جواهر ایران است .

طبق گزارش  فعالیت وزارت صنایع و فناوری های جدید جمهوری تاجیکستان ، رشد تولید محصولات صنعتی در این کشور در سال 2020 نسبت به زمان مشابه خود در سال 2019 حدود 109 درصد افزایش داشته است برای استفاده از  اطلاعات آماری دقیق تر می توانید از اتاق بازرگانی ایران کمک بگیرید .

بنا بر این اطلاعات ، ثبت شرکت و آغاز همکاری های تجاری  در زمینه های نیروی برق ، صنعت معدن ، صنعت غذایی و مصالح ساختمانی  و.. با کشور تاجیکستان، می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی باشد . در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

۱- چند نوع شرکت در تاجیکستان می‌توان ثبت کرد؟

۲- برای ثبت شرکت در تاجیکستان چه مراحل را باید طی کنیم؟

۳- چه مدارکی جهت ثبت شرکت لازم است؟

۴- چه تسهيلاتي را كشور تاجيكستان در اختيار سرمايه گذاران قرار می گیرد ؟

۱- چند نوع شرکت در تاجیکستان می توان ثبت کرد ؟

شرکت ها در تاجیکستان به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند ،که هر کدام زیر مجموعه هایی دارند:

 • شخصيت حقوقي: شركت با مسئوليت محدود – شركت با مسئوليت تكميلي
 • مشاركت: مشاركت كامل – مشاركت محدود و تعاوني هاي توليد
 • شعبه يا دفتر نمايندگي يك شركت خارج

شركت با مسئوليت محدود

تعداد سهامداران حداكثر 30 نفر مي باشد و سرمايه اوليه براي ثبت اين نوع شركت حدود 150 دلار است و نيمي از سرمايه بايد در زمان ثبت نام واریز شود . ( برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید )

       شركت با مسئوليت تكميلي

تفاوت اصلي شركت با مسئوليت محدود و شركت با مسئوليت تكميلي در حوزه مسئوليت شركا است. . ( ما می توانیم به شما کمک کنیم )

شركت سهامي         

سهام شركت در تاجيكستان صرف نظر از مليت و مبدا سهامداران ايجاد مي شود ميزان سهام هر شركت توسط سهامداران و بنيان گذاران شركت مشخص ميشود . ( برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید )

ثبت دفتر شعبه يا نمايندگي

 دفتر شعبه: براي شروع تجارت و ارتباط با شركاي تجاري ، شركت خارجي كه علاقه مندبه حضور در تاجيكستان مي باشد، می تواند از این گزینه استفاده کنند . دفتر شعبه بايد مديريت مستقل، حسابهاي بانكي و حسابداري مستقل، داشته باشد .

دفتر نمايندگي: براي نظارت بر بازار خارجي و ارتباط با مشتريان خارجي ، دفتر مركزي تاسيس مي شود و اغلب توسط شخص خارجي( كه توسط دفترمركزي انتخاب شده است ) اداره مي گردد .

۲- برای ثبت شركت در تاجيكستان چه مراحلی را باید طی کنیم؟

 • پرداخت هزينه ثبت نام
 • ثبت نام شركت و اخذ كد مالياتي
 • ثبت نام در اداره بيمه و بازنشستگي و دريافت كد sin
 • تهيه مهر شركت
 • ثبت نام در حوزه ماليات بر ارزش افزوده

۳- چه مداركي جهت ثبت شركت لازم است ؟

 • كپي شناسنامه متقاضي
 • كپي آدرس شركت حقوقي
 • پاسپورت با مهلت حداقل 6 ماهه تا پایان انقضا
 • کارت شناسایی ملی و جدید
 • نسخه وکالت نامه محضری
 • كپي سند هويتي هريك ازسهامداران وتاييد مالياتي
 • برای اطلاعات تکمیلی لطف تماس بگیرید

۴- چه تسهيلاتي را كشور تاجيكستان در اختيار سرمايه گذاران قرارمي گیرد ؟

 • تسهيلات مالي
 • تسهيلات گمركي    
 • در صورت همسو بودن منافع شرکت و دولت بسیار در گرفتن اقامت می تواند تاثیرگذار باشد.

به دلیل حساس و پیچیده بودن امر سرمایه گذاری و دریافت ویزای اقامت دائم این کشور ، شرکت آرمین افق ایرانیان با کارشناسان مجرب خود در طول مسیر همراه شماست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: متاسفانه نمی‌توانید این متن را انتخاب کنید.